Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kronika Galla Anonima - Przykładowe wypracowania

Koncepcja władcy idealnego na podstawie „Kroniki polskiej” Galla Anonima

    Nieznany jest autor „Kroniki polskiej”, którą spisano prawdopodobnie w latach 1113-1116. Nazywa się go Gallem Anonimem, ponieważ jest bardzo możliwe, że pochodził z Francji. Przebywał w klasztorze benedyktyńskim na Węgrzech, skąd przybył na dwór Bolesława Krzywoustego, gdzie przy pomocy kanclerza Michała Awdańca napisał w języku łacińskim kronikę, której celem było upamiętnienie i uczczenie aktualnie panującego władcy. Kronika obejmuje historię Polski od czasów legendarnych, to jest za rządów Popiela, do lat 1109-1113, kiedy Bolesław Krzywoustego zwycięsko odpierał niemieckie najazdy. Ponieważ celem Galla Anonima było podkreślenie wielkości osoby władcy, zarówno jego, jak i jego przodka, Bolesława Chrobrego, ukazał jako postaci archetypiczne – władców idealnych. Autor opisując przymioty tych postaci posłużył się stylem, jaki znany jest z francuskiej epiki rycerskiej gatunku chansons de geste, dlatego czytając o dokonaniach Bolesława Chrobrego na myśl przyjść nam może ukazany w „Pieśni o Rolandzie” cesarz Karol Wielki.
    Bolesław Chrobry był synem Mieszka Pierwszego i księżniczki czeskiej o imieniu Dąbrówka. Był władcą bardzo pobożnym, niezwykle odważnym i walecznym, a także bardzo dobrym, ponieważ za jego czasów zdaniem Galla Polska przechodziła „Wiek Złoty”, zaś po jego śmierci weszła w „Ołowiany”. Chrobry w czasie pokoju zajmował się fundowaniem kościołów i zakładaniem biskupstw, zaś w czasie niepokojów powiększał granice kraju, czyniąc z niego imperium rozciągające się aż nad brzegi Dunaju, lub walczył z poganami, by szerzyć wiarę chrześcijańską. W średniowieczu to właśnie czyniło z króla idealnego władcę, to jest walczącego w imię Boga Jedynego i dbającego o swój lud. Gall pokazuje go w skrajnie