Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kronika Galla Anonima - streszczenie - strona 2

pohańbiona - Bolesław spędził z nią noc, po czym odesłał ją. Po kilku miesiącach Bolesław wraca na swe rdzenne ziemie i zostaje zaatakowany przez tchórzliwego króla Rusi. Mimo przewagi ruskiej armii udaje mu się wygrać to krwawe starcie.
    Następuje opisanie cnót króla polskiego. Był on zarówno wspaniałym rycerzem, jak i człowiekiem bardzo uduchowionym i żywiącym szacunek do sług Bożych - nigdy nie siadał w obecności biskupów. Pomagał prostym ludziom, kiedy doznawali krzywd od bogatych. Jest sprawiedliwy w swych sądach. Jego bogactwo jest niewyobrażalne. Wolał przebywać blisko wojska, niż narażać je, samemu bawiąc się na swoim dworze. Ma mądrą żonę (prawdopodobnie chodzi o jego trzecią żonę - Emnildę, żyjącą z nim w latach 987-1017), która zawsze służy mu radą i słynie z dobroci i miłosierdzia. Bolesław na łożu śmierci zwołuje radę, na której prorokuje na temat problemów, które spadną na kraj po jego śmierci. Nakazuje, by żałoba trwała tyle, ile każdy uzna za stosowne. Po śmierci Chrobrego nadchodzi kryzys. Pojawia się pieśń żałobna poświęcona temu wspaniałemu władcy, składająca się z dziesięciu strofek po trzy wersy.
    Po Bolesławie Chrobrym Polską rządzą: Mieszko II (syn Bolesława Chrobrego), Kazimierz Odnowiciel (syn Mieszka II, wygnany z kraju, po jego ograbieniu przez Czechy powrócił walczyć o tron), Bolesław II Szczodry/Śmiały (syn Kazimierza Odnowiciela, poćwiartował biskupa krakowskiego Stanisława, za co wygnano go), Mieszko III (syn Bolesława II, prawdopodobnie zamordowany w młodości), Władysław Herman (brat Bolesława II, gorąco modlił się o syna), wreszcie zleceniodawca „Kroniki”, Bolesław II Krzywousty (syn Władysława Hermana).

Księga II

    Władysław Herman ma problem z Pomorzem, których nie udaje mu się podporządkować. Uda się to Krzywoustemu, ponieważ podczas plądrowania świątyni przez Pomorzan wydarzy się cud - zaczną oni zapadać na choroby, ponieważ dopuszczą się kradzieży relikwii.
    Władysław Herman ma starszego syna z nieprawego łoża - Zbigniewa, który pomieszkuje na Śląsku i w Czechach. Mimo prób nie udaje się Hermanowi podporządkować starszego syna i pogodzić Śląska z Mazowszem. Gniezno atakują Pomorzanie, ale mieszkańcom udaje się ich wyprzeć, ponieważ ukazuje się im święty Wojciech.
    Po ojcu Bolesław otrzymuje księstwo polskie i kontynuuje walki z Pomorzem, a także Czechami i Morawami. Następuje wyliczenie przymiotów Krzywoustego: już jako dziecko był pracowity, odważny i posiadał zmysł strategiczny, później wciąż przejawia waleczność i woli rzemiosło rycerskie nad uczty. Wspiera swą armię, a nie tylko obserwuje jej poczynania z bezpiecznej odległości. Wierzy w Boga i wybacza swemu bratu wszelkie jego błędy.

Księga III

    Następują dalsze opisy walk o zachowanie niepodległości Polski. Bolesław Krzywousty tworzy doskonałą armię, a jako dowódca jest sprawiedliwy, ale wymagający. Opisana jest bitwa pod Głogowem, podczas której Niemcy przywiązali polskich zakładników do maszyn oblężniczych, jednak obrońcy miasta nie dali się złamać i odparli atak. Niemcy boją się polskiego władcy i mówią o nim "Bolesław, który nie śpi", ponieważ cały czas czuwa on nad ruchami wroga. Wspomina się o pojednaniach Bolesława i Zbigniewa, ale Zbigniew wciąż łamie składane obietnice. Ostatnim opisanym wydarzeniem jest zdobycie Nakła przez Krzywoustego.